Time Trial Results

2017 Time Trial Results

Click on the dates below to see the latest time-trial results and to view your overall 2017 position in the 2017 Club TT league table. To find out how the TT league works click here.

Results from previous years can be found here – 2016 | 2015 | 2014 | 2013

Latest 2017 results – Inter Club

9th April 2017, Bottisham E33/10 – 10 miles – Inter Club
Timekeepers: Team Cambridge

Position Rider Club Time Speed
1 Ralph Hancock Team Cambridge 24:58 24.03
2 Steve Peck NCTC 25:21 23.67
3 Jordan Black NCTC 25:57 23.12
4 James Wood NCTC 26:40 22.50
5 Trevor Coleman Cambridge Tri 26:46 22.42
6 Victoria Coe Cambridge Tri 27:20 21:95
7 Gemma Irvine NCTC 27:22 21.92
8 Mark Gibbs NCTC 27:29 21.83
9 Steve Laurie Team Cambridge 28:09 21.33
10 Eric Tapley Team Cambridge 28:30 21.05
11 Charles Tallack Team Cambridge 28:56 20.74
12 Alex Leeson NCTC 28:57 20.73
13 Ned Hoyle Cambridge Tri 29:29 20.35
14 Janette Thomas Cambridge Tri 29:37 20.26
15 Peter Millard Team Cambridge 30:02 19.98
16 Mike Haslam NCTC 30:11 19.88
17 Linda Hones NCTC 30:13 19.86
18 Kevin Parker Team Cambridge 30:23 19.75
19 Andrew Poole Cambridge Tri 30:30 19.67
20 Christina Lankford Cambridge Tri 31:37 18.98
21 Tristan Igglesden Cambridge Tri 31:43 18.92
22 Ian Hawkins NCTC 32:10 18.65
23 Paul Millard Team Cambridge 32:58 18.12
24 Trevor Kimber Team Cambridge 34:38 17.32

14th June 2017, ASHLEY B – 8.1 miles – Inter Club
Timekeepers: NCTC – Sophie Lee – Emma Sharp – Richard Newell – Colin Prewer

Position Rider Club Time Speed
1 Gary Hounsome NCTC 20:25 23.80
2 Ben Wong 21.33 22:55
3 Gareth Godfrey NCTC 21:49 22:28
4 Jordan Black NCTC 22:10 21:92
5 Mark Gibbs NCTC 22:40 21:44
6 David Green NCTC 22:55 21:21
7 Carl Davies 23:07 21:02
8 Jon Davies 23:30 20:68
=9 Ken Parsons NCTC 23.31 20:67
=9 Trevor Coleman Cambridge Tri 23.31 20:67
11 Glenn Fruish NCTC 23:52 20:36
12 Angie Girgis NCTC 24:08 20:14
13 Martin Graves NCTC 24:11 20:10
14 Charles Tallack Team Cambridge 24:26 19:89
15 Wayne Owen NCTC 24:29 19:85
16 David Lines 25:37 18:97
17 Linda Hones NCTC 26:19 18:47
18 Alison Stewart NCTC 28:01 17:35
19 Sara Brown NCTC 31:58 15:20
20 Ralph Hancock Team Cambridge 35:32 13:68
21 Eric Tapley Team Cambridge DNF DNF

2nd September 2017, Bottisham E33/10 – 10 miles – Inter Club
Timekeepers: Team Cambridge

Position Rider Time Speed Team
1 Ben Redman 22.49 26.30 Cambridge Tri
2 Jordan Black 24.33 24.44 NCTC
3 Steve Peck 24.50 24.16 NCTC
4 Ralph Hancock 25.08 23.87 Team Cambridge
5 Josh Borrett 25.20 23.68 Cambridge Tri
6 Steve Laurie 26.09 22.94 Team Cambridge
7 Pete Buckingham 26.23 26.23 Cambridge Tri
8 David Cordner 26.29 22.66 NCTC
9 Julie Tapley 26.37 22.54 Cambridge Tri
10 Gemma Irvine 27.01 22.21 NCTC
11 Victoria Coe 27.12 22.06 Cambridge Tri
12 Ken Parsons 27.14 22.03 NCTC
13 Trevor Coleman 27.20 21.95 Cambridge Tri
14 David Green 27.31 21.80 NCTC
15 Dan Monks 27.32 21.79 Cambridge Tri
16 Joe Richer 27.46 21.61 NCTC
17 Trevor Avis 27.50 21.56 Team Cambridge
18 Glenn Fruish 28.16 21.23 NCTC
19 Kevin Parker 28.40 20.93 Team Cambridge
20 Don Hutchinson 28.41 20.92 Cambridge Tri
21 Angie Girgis 29.20 20.45 NCTC
22 Alex Leeson 29.21 20.44 NCTC
23 Paul Bearpark 29.25 20.40 Cambridge Tri
24 James Bearpark 29.26 20.39 Cambridge Tri
25 Joe Borrett 31.43 18.92 Team Cambridge
26 Paul Millard 33.09 18.10 Team Cambridge
27 Paul Bells 33.41 17.81 Cambridge Tri

NCTC Retain Interclub TT Trophy – 1st NCTC – 2nd Cambridge Tri – 3rd Team Cambridge


Latest 2017 results – NC&TC Club TT

05th April 2017, Fordham – 5.1 miles
Timekeepers: Alex Leeson – Andy Peacock
Timekeepers: Richard Newall

Position Rider Time Speed
1 James Tucker 10.48 28.33
2 Gary Hounsome 11.56 25.64
3 Michael Ritchie 12.07 25.25
4 Steve Peck 12.21 24.78
5 Andy Sewell 12.24 24.68
6 Owen Wilson 12.33 24.38
7 Eugene Husband 12.36 24.29
8 Jordan Black 12.40 24.16
9 James Wood 12.58 23.60
10 Steve Dickens 13.03 23.45
11 Alison Holmes 13.06 23.36
12 Mark Gibbs 13.18 23.01
13 David Green 13.20 22.95
=14 Joe Richer 13.31 22.64
=14 Charlotte Smith 13.31 22.64
16 Jon Davies 13.35 22.53
17 Gemma Irvine 13.42 22.34
18 Keith McCarthy 13.46 22.23
19 Jim Greenwood 14.10 21.60
20 Trevor Lloyd 14.20 21.35
21 Bob Jones 14.21 21.32
22 Daniel Tee 14.40 20.86
23 Ken Parsons 14.46 20.72
24 Richard Drew 15.04 20.31
=25 Linda Hones 15.10 20.18
=25 Adrian Turner 15.10 20.18
27 Andy Tozer 15.26 19.83
28 Colin Wilkinson 15.59 19.14

12th April 2017, Red Lodge – 9 miles
Timekeepers: Alex Leeson – Richard Newell – Andy Peacock

Position Rider Time Speed
1 James Tucker 18.37 28.68
2 Simon Smith 22:20 23.91
3 Owen Wilson 22:43 23:51
4 Jordan Black 22:52 23.35
5 Ben Mickleburgh 22:57 23.27
6 James Lambton 23:09 23.07
7 Steve Dickens 23:27 22:77
8 Peter Williams 23:36 22:63
9 James Wood 23:40 22:56
10 Jon Davis 23:53 22:36
11 Keith McCarthy 24:36 21:71
12 Gemma Irvine 24:56 21:42
13 Mark Hayward 25:00 21:36
14 Gareth Godfrey 25:08 21:25
15 Angie Joiner-Hardy 25:11 21:20
16 Charlotte Smith 25:13 21:18
17 Lloyd Bacon 25:25 21:01
18 Jim Greenwood 25:55 20:60
19 Bob Jones 26:38 20:05
20 Linda Hones 27:03 19:74
21 Ken Parsons 27:11 19:64
22 Glenn Fruish 27:49 19:02
23 Colin Wilkinson 28:29 18:75
24 Colin Warn 28:33 18:45

19th April 2017, Ashley B – 8.1 miles
Timekeepers: Emma Sharp – Ken Parsons – Richard Newell

Position Rider Time Speed
1 James Tucker 17:56 27.10
2 Jason Bouttell 18:03 26.93
3 Gary Hounsome 20:51 23.31
4 Jordan Black 22:23 21.71
5 Rich Sherman 22:49 21.30
6 Gareth Godfrey 23:07 21.02
7 Gemma Irvine 23:31 20:67
8 David Lines 25:24 19:13
9 Glenn Fruish 25:31 19:05
10 Sophie Lee 26:13 18:54
11 Andy Tozer 26:15 18:51
12 Jackie Henley 29:19 16:58
13 Sara Brown 32:58 14:74
14 Ben Wong DNF DNF

26th April 2017, Fordham – 5.1 miles
Timekeepers: Tracy Husband – Mick Lowther – Ken Parsons

Position Rider Time Speed
1 Gary Hounsome 12.03 25.39
2 Michael Ritchie 12.05 25.32
3 Jordan Black 12.31 24.45
4 Mark Gibbs 13.02 23.48
5 Gemma Irvine 13.42 22.34
6 Charlotte Smith 14.02 21.81
7 Lloyd Bacon 14.03 21.78
8 David Cordner 14.13 21.52
9 Daniel Tee 14.19 21.37
10 Alex Leeson 14.30 21.10
11 Glenn Fruish 14.31 21.08
12 Sophie Miller 14.47 20.70
13 Ian Storey 15.08 20.22
14 Malcolm Daines-Smith 15.21 19.93
15 Jackie Henley 17.47 17.21
16 Sara Brown 18.53 16.20

3rd May 2017, Ashley B – 8.1 miles
Timekeepers: Ken Parsons – Keith McCarthy – Richard Newell

Position Rider Time Speed
1 Michael Ritchie 20:37 23.57
2 Gary Hounsome 21.09 22.98
3 Matt Meek 21:18 22.82
4 Jordan Black 21:36 22.50
5 Mark Gibbs 23:01 21.12
6 David Cordner 24:01 20.24
7 Alex Leeson 24:32 19:81
8 Glenn Fruish 25:49 18:83
9 Alison Stewart 30:55 15:72
10 Sara Brown 34:24 14:13

10th May 2017, Red Lodge – 9 miles
Timekeepers: Ken Parsons – Gemma Irvine – Richard Newell

Position Rider Time Speed
1 James Tucker 18.53 28.28
2 Max Sahota 19:52 26.88
3 Andy Sewell 20:12 26:44
4 Matt Meek 21:12 25.19
5 Gary Hounsome 21:16 25.11
6 Ben Mickleburgh 21:22 25.21
7 Jordan Black 21:55 24.37
8 James Wood 22:48 23.42
9 Tom Sykes 23:47 22:45
10 Mark Gibbs 23:51 22:39
11 David Green 23:56 22:31
12 Charlotte Smith 24:13 22:05
13 Lloyd Bacon 24:21 21:93
14 Keith McCarthy 24:39 21:66
15 Martin Graves 24:51 21:49
16 Glenn Fruish 25:07 21:26
17 Alex Leeson 25:17 21:12
18 Jim Greenwood 25:35 20:87
19 Trevor Lloyd 25:42 20:78
20 Sophie Lee 25:46 20:72
21 Andy Tozer 26:13 20:37
22 Adrian Turner 26:47 19:94
23 Neil Payne 26:54 19:85
24 Malk Sahota 29:48 17:92
25 Sara Brown 32:58 16:20
26 John Beardsworth DNF DNF
27 Andy Peacock DNF DNF

24th May, Fordham – 5.1 miles
Timekeepers: Mark Gibbs – Robin Millar – Dave Goodwin

Position Rider Time Speed
1 Andy Sewell 11.06 27.57
2 Gary Hounsome 11.37 26.34
3 Jordan Black 12.13 25.05
4 Gordon Irvine 12.25 26.64
=5 David Green 13.08 23.30
=5 Jon Davies 13.08 23.30
7 Daniel Blocksage 13.19 22:98
8 Glenn Fruish 13.33 22:58
9 Lee Dickinson 13.35 22:53
10 Maxine Lane 13.36 22:50
11 Martin Graves 13.39 22.42
12 Alex Leeson 13.42 22.34
13 Ken Parsons 13.43 22.31
14 Carl Davies 13.48 22.17
15 Mick Lowther 13.49 22.15
16 Sophie Lee 13.50 22.12
17 Dan Tee 13.51 22.09
18 Jim Greenwood 14.01 21.83
19 Trevor Lloyd 14.09 21.63
20 Ian Storey 14.10 21.60
21 Adrian Turner 14.35 20.98
22 Dave Waters 15.18 20.00
23 Andy Peacock 15.29 19:76
24 Sara Brown 19.08 15:99

31st May 2017, Ashley B – 8.1 miles
Timekeepers: Emma Sharp – Jorden Black
Timekeepers: Richard Newell

Position Rider Time Speed
1 Gary Hounsome 20:29 23.73
2 Ben Mickleburgh 20:38 23.55
3 Simon Smith 21:30 22.60
4 Rob Speers 22:00 22.09
5 Bruce Smart 22:04 22.02
6 Gareth Godfrey 22:32 21.57
7 Carl Davies 23:11 20:93
8 Gemma Irvine 23:24 20:77
9 Jon Davies 23:31 20:67
10 Mark Gibbs 23:32 20:65
11 Charlotte Smith 23:35 20:61
12 David Cordner 23:38 20:56
13 Glenn Fruish 23:52 20:36
14 Ken Parsons 23:54 20:33
15 Keith McCarthy 24:01 20:24
16 Alex Leeson 24:23 19:93
17 Joe Richer 24:56 19:49
18 Ian Storey 25:53 18:78
19 Andy Peacock 28:14 17:21
20 Alison Stewart 29:34 16:44
21 Sara Brown 32:25 14:99
22 Jackie Henley DNF DNF

7th June 2017, Red Lodge – 9 miles – 2up
Timekeepers: Peter Williams – Robin Millar – Richard Newell

2up – Results
Position Rider Time Speed
1 Paul Flack – Mark Webb 23.04 23.41
2 Mark Gibbs – David Green 23.40 22.82
3 Keith McCarthy – Ken Parsons 24.05 22.42
4 John Davies – Carl Davies 24.06 22.41
5 Alex Leeson – Daniel Tee 24.36 21.95
6 Leigh Harvey – Ben Mickleburgh 25.31 21.16
Solo Results
1 Max Sahota 20.01 26.98
2 Gary Hounsome 21.37 24.98
3 Jordan Black 22.07 24.42
4 Dan Blocksage 24.22 22.16
5 Maxine Lane 26.14 20.58
6 Andy Tozer 26.43 20.21
7 David Waters 28.03 19.25

21st June 2017, Red Lodge – 25 miles
Timekeepers: Andy Tozer – Alison Stewart – Emma Sharp – Richard Newell

Position Rider Time Speed
1 Andy Sewell 58:29 25:65
2 Matt Meek 59:33 25:19
3 Gary Hounsome 59:56 25:03
4 Simon Smith 1:01:37 24.34
5 Eugene Husband 1:02:10 24.13
6 John Beardsworth 1:02:52 23.86
7 Jordan Black 1:03:21 23:68
8 Mark Hayward 1:04:46 23:16
9 Daniel Ward 1:05:37 22:86
10 Robert Fincham 1:05:55 22:76
11 Steve Dickens 1:06:28 22:57
12 Mark Gibbs 1:07:07 22:35
13 John Davies 1:07:35 22:19
14 Gemma Irvine 1:07:38 22:18
=15 Gareth Godfrey 1:08:35 21:87
=15 Charlotte Smith 1:08:35 21:87
17 Ken Parsons 1:09:40 21:53
18 Keith McCarthy 1:09:48 21:49
19 Carl Davies 1:10:36 21:25
20 Alex Leeson 1:12:48 20:60
21 Glenn Fruish 1:13:36 20:38
22 Ian Storey 1:14:33 20:12
23 Sophie Lee 1:14:34 20:12
24 Gary Malliband 1:15:53 19:77
25 Jake Woolf 1:17:20 19:40
26 Jackie Henley 1:26:11 17:40
27 Sara Brown 1:31:56 16:32

28th June 2017, Fordham – 5.1 miles
Timekeepers: Jake Woolf – Gareth Godfrey – Richard Newell

Position Rider Time Speed
1 Gary Hounsome 11.36 26.38
2 Jordan Black 12.00 25.50
3 Mark Gibbs 13.03 23.45
4 Carl Davies 13.27 22.75
5 Jon Davies 13.37 22.47
6 Glenn Fruish 13.41 22.36
7 Ken Parsons 13.57 21:94
8 Reuben Smith 14.13 21:52
9 Alex Leeson 14.46 20:72
10 Emma Sharp 15.29 19:76
11 Sara Brown 18.28 16.57

5th July 2017, Ashley A BS/34 – 11/22 miles
Timekeepers: David Green – Ian Storey – Richard Newell – Mark Gibbs

Position Rider Time Speed
2 – Laps 22 Miles
1 Lee Woodcock 53:01 24:90
2 Jordan Black 58:29 22:57
3 Gareth Godfrey 60:19 21:88
4 Charlotte Smith 62:30 21:12
5 Mark Hayward 62:35 21:09
6 Ken Parsons 64:20 20.52
7 David Cordner 64:34 20.44
8 Keith McCarthy 66:02 19.99
9 Alex Leeson 69:34 18:97
1 – Lap 11 Miles
1 Carl Davies 30:37 21:56
2 Andy Bathe 31:04 21:24
3 Maxine Lane 31:53 20:70
4 Glenn Fruish 32:04 20:58
5 Wayne Owen 32:47 20:13
6 David Lines 34:46 18:98
7 David Waters 35:07 18:79
8 Sophie Lee 36:27 18:11
9 Alison Stewart 36:47 17:94
10 Sara Brown 46:05 13:32

12th July 2017, Red Lodge – 9/18 miles
Timekeepers: Emma Sharp – James Wood – Richard Newell

Position Rider Time Speed Lap 1 Lap 2
2 Laps – 18 miles
1 Andy Sewell 41.19 26.14 20:25 20:54
2 Paul Jay 41.30 26.02 20.42 20:48
3 Lee Woodcock 41.48 25.84 20:36 21:12
4 Simon Smith 43.41 24.75 21:43 21:58
5 Jordan Black 44.27 24.3 22:02 22:25
6 Gareth Godfrey 46.27 23.25 22:46 23:41
7 Mark Haywood 46.55 23.02 23:09 23:45
8 Charlotte Smith 48.09 22.43 23:51 24:18
9 Gemma Irvine 49.36 21.77 24:36 25:00
10 David Cordner 50.39 21.39 24:08 26:31
11 Gary Milliband 51.59 20.78 25:43 26:13
1 Lap – 9 miles
12 Andy Bathe 23.03 23.43
13 Carl Davies 23.05 23.39
14 Jon Davies 23.35 22.90
15 Glenn Fruish 24.00 22.50
16 Keith McCarthy 24.05 22.42
17 Dan Tee 24.46 21.8
18 Sophie Lee 25.22 21.29
19 Ian Storey 25.53 20.86
20 Sarah Osborne 26.49 20.14
21 Adie Turner 27.02 19.98
22 Jose Garcia 27.04 19.95
23 Allison Stewart 27.51 19.39
24 Sara Brown 32.01 16.87

19th July 2017, Ashley BS/36 – 21 miles
Timekeepers: Ken Parsons – Keith McCarthy – Richard Newell

Position Rider Time Speed
1 Matt Meek 51:08 24:64
2 Paul Jay 51:33 24:44
3 Simon Smith 54:01 23:33
4 John Beardworthy 54:40 23.05
5 Gareth Godfrey 56:15 22.40
6 Rob Speers 56:58 22.12
7 Carl Davies 57:41 21:84
8 Mark Gibbs 58:01 21:73
9 James Wood 59:02 21:34
10 Charlotte Smith 59:11 21:29
11 Jon Davies 59:13 21:28
12 David Green 59:18 21:25
13 Steve Dickens 59:48 21:07
14 Mark Haywood 62:06 20:29
15 David Worrall 63:46 19:76
16 Glenn Fruish 63:52 19:73
17 Ian Storey 68:09 18:49
18 Jackie Henley 75:36 16:67
19 Ian Day DNF DNF
20 Sara Brown DNF DNF

26th July 2017, Fordham – 5.1 miles
Timekeepers: Glenn Fruish – David Green – Richard Newell

Position Rider Time Speed
1 Jason Bouttell 10.46 28.42
2 Andy Sewell 12.35 24.32
3 Gary Hounsome 12.41 24.13
4 Jordan Black 12.43 24.06
5 James Wood 12.52 23.78
6 Mark Gibbs 13.15 23.09
7 David Cordner 13.30 22:67
8 Jon Davies 13.54 22:01
9 Carl Davies 13.55 21:99
=10 Ken Parsons 14.32 21:06
=10 Ruben Smith 14.32 21:06
12 Owen Bentley 14.43 20:79
13 Trevor Lloyd 14.58 20:45
14 Adrian Turner 15.02 20:35
15 Alex Cooper 16.57 18:05
16 Alison Stewart 17.05 17:91
17 Sara Brown 19.04 16:05

2nd August 2017, Ashley B – 8 miles
Timekeepers: Jordan Black – Ian Storey – Richard Newell

Position Rider Time Speed
1 Matt Meek 19.57 24.06
2 Carl Davies 23.05 20.79
3 David Green 23.09 20.73
4 Jon Davies 24.07 19.90
5 Glenn Fruish 24.25 19.66
6 David Cordner 24.51 19.32
7 Ken Parsons 25.10 19.07
8 Alex Leeson 26.16 18.27
9 Sara Brown 35.36 13:48

16th August 2017, Ashley A – 11 miles
Timekeepers: Jackie Henley – Julie Burkin – Richard Newell

Position Rider Time Speed
1 Matt Smith 23.17 28.35
2 Max Sahota 26.00 25.38
3 Matt Meek 26.36 24.81
4 Ian Day 27.21 24.13
=5 James Wood 28.50 22.89
=5 Jordan Black 28.50 22.89
7 Gareth Godfrey 29.24 22.45
8 Charlotte Smith 30.29 21.65
9 Mark Gibbs 30.53 21.37
10 Carl Davies 30.56 21.34
11 Gemma Irvine 31.31 20.94
12 Ken Parsons 32.01 20.61
13 Jon Davies 32.36 20.25
14 Maxine Lane 32.49 20.11
15 Glenn Fruish 32.58 20.02
16 Alex Leeson 33.20 19.80
17 David Waters 34.10 19.32

23rd August, Red Lodge – 9 miles
Timekeepers: Sara Brown – David Cordner – Richard Newell

Position Rider Time Speed
1 Paul Jay 20.29 26.36
2 Jordan Black 21.39 24.94
3 Gareth Godfrey 22.36 23.89
4 Pete Williams 23.25 23.06
5 Charlotte Smith 23.58 22.53
6 Gemma Irvine 24.07 22.39
7 Glenn Fruish 24.08 22.38
8 Ken Parsons 24.30 22.04
9 Jim Greenwood 25.31 21.16
10 Gary Malliband 25.38 21.07
11 Alex Leeson 25.47 20.94
12 Adrian Turner 26.03 20.73
13 Trevor Lloyd 26.34 20.33
14 Ian Storey 26.49 20.14
15 Andy Peacock 27.40 19.52
16 Jackie Henley 29.41 18.19

30th August, Fordham – 5.1 miles
Timekeepers: Jackie Henley – David Waters – Richard Newell

Position Rider Time Speed
1 Ian Day 12.10 25.15
2 Jordan Black 12.15 24.87
3 Laura Massey 12.26 24.61
4 James Wood 12.41 24.13
5 Mark Gibbs 12.57 23.63
6 David Cordner 13.38 22.44
7 Glenn Fruish 13.56 21.96
8 Ken Parsons 14.03 21.78
9 Sara Brown 17.16 17.72